Akce

Chceš se s námi potkat? Plánujeme následující akce. Přijít může kdokoliv bez ohledu na to, zda je členem*kou. Rádi tě uvidíme. A kdo ví, třeba se nakonec rozhodneš stát členem či členkou.

3. 6. 2024
Petice za smysluplný sociální dialog V České republice jsou odbory důležitým nástrojem na cestě k sociálnímu dialogu. Odbory jsou často jedním z mála způsobů, jak se zaměstnanci a zaměstnankyně mohou vyjádřit se ke své práci a pracovním podmínkám. Bohužel v sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT sektoru) se někdy setkáváme se zastrašováním a nedostatkem spolupráce ze strany zaměstnavatelů. My, zaměstnanci a zaměstnankyně sektoru ICT, máme právo zakládat odbory, navazovat sociální dialog a vstupovat do kolektivního vyjednávání se zaměstnavateli, jinými slovy – měnit své pracovní podmínky k lepšímu.
Detaily akce
1. 8. 2023
Sektor ICT se velmi rychle rozvíjí a za posledních 10 let změnil pracovní prostředí v České republice. Mnoho velkých nadnárodních společností se zde rozhodlo otevřít jejich centra a zároveň vzniklo několik českých společností, které se postupně rozvíjely. Tehdejší nabízené mzdy byly velmi atraktivní ve srovnání se zbytkem ekonomiky, což mělo za následek jak přemisťování Čechů a Češek do dynamicky se rozvíjejícího sektoru, tak i zvýšenou imigraci z jiných zemí za účelem perspektivního zaměstnání.
Detaily akce
Proběhlé akce
20. 6. 2024
Ve spolupráci s Central Europe Organising Centre pořádá Odborový svaz pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví ONLINE setkání o novinkách zákoníku práce, věnovat se budeme zejména výpovědím bez udání důvodu. Webinářem povede právník JUDr. Jaroslav Stránský. Uskuteční se čtvrtek 20. června od 18:00. Registrujte se zde: https://forms.office.com/e/02p2DDKUSm
Detaily akce
10. 12. 2023
Stejně jako všechny ostatní sektory, i ICT sektor je zasažen klimatickou krizí a zároveň k ní přispívá. Klimatická krize začíná přímo i nepřímo ovlivňovat naše pracovní podmínky a my si myslíme, že je důležité se zamyslet nad tím, co by se mělo v našem sektoru dít v rámci mitigace dopadu ICT na klimatickou krizi. Na tuhle otázku není jednoduchá odpověď. Přesto jsme se za poslední rok krom pracovních podmínek zaměřili*y i právě na ni.
Detaily akce
18. 9. 2023
Přestaňte snižovat hodnotu naší práce: Petice za transparentní komunikaci a ochranu zaměstnaneckých benefitů pro pracující v ICT sektoru My, pracující v sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT), chceme adresovat trend snižování hodnoty naší práce. Přestože pro naše zaměstnavatele a klienty trvale vykonáváme kvalitní práci, čelíme nárůstu netransparentní komunikace a rušení zaměstnaneckých benefitů ze strany našich zaměstnavatelů. To vše negativně ovlivňuje rovnováhu mezi naším pracovním a soukromým životem a spokojenost s prací.
Detaily akce
24. 1. 2024
Pozvánka: Úvod do odborů v IT – otevřené online setkání Rádi*y bychom Vás pozvali*y na nadcházející online setkání „Úvod do odborů“ organizované ICT odbory. Akce je určena všem pracujícím v ICT sektoru, kteří mají zájem dozvědět se více o odborech v České republice a jejich vlivu na život a práci zaměstnanců a zaměstnankyň. Tato akce bude probíhat pouze v anglickém jazyce. Proč se připojit? Vědění je síla. My v ICT odborech věříme, že všichni pracovníci a pracovnice by měli*y mít přístup k základním informacím, které nejen chrání jejich práva, ale také zvyšují jejich pracovní jistoty.
Detaily akce
30. 10. 2023
Budou datová centra nové uhelné doly? Workshop o ICT sektoru a klimatické krizi pro pracující v tomto sektoru. Chceme řešit dopad ICT sektoru na klimatickou krizi ale nechceme jenom technokratická řešení! Klimatická krize je a bude nedílnou součástí našich životů a kolektivně chceme hledat způsoby jak mitigovat dopad ICT sektoru (ICT = IT a komunikace) na klima. Uvědomujeme si, že to nebude jednoduché a že zatím máme více otázek než odpovědí.
Detaily akce
18. 10. 2023
Budou datová centra nové uhelné doly? Workshop o ICT sektoru a klimatické krizi pro pracující v tomto sektoru. Chceme řešit dopad ICT sektoru na klimatickou krizi ale nechceme jenom technokratická řešení! Klimatická krize je a bude nedílnou součástí našich životů a kolektivně chceme hledat způsoby jak mitigovat dopad ICT sektoru (ICT = IT a komunikace) na klima. Uvědomujeme si, že to nebude jednoduché a že zatím máme více otázek než odpovědí.
Detaily akce
30. 8. 2023

ICT Piknik

Park Lužánky, Brno
Připojte se k nám v brněnských Lužánkách (přesné místo konání TBA) na piknik pořádaný naší organizací. Na co se můžete těšit: chlebíčky a nealkoholické nápoje, informace a diskuzi o transparentnosti odměňování, informace o naší probíhající kampani a petici na výše uvedené téma, akci! Staňte se součástí, podepište osobně naši petici o transparentnosti odměňování, seznamte se s dalšími pracovníky*cemi v našem odvětví a navažte kontakty, získejte informace z první ruky o našich budoucích akcích.
Detaily akce
8. 8. 2023
Jako pracovníci*ice v sektoru IT a komunikací jsme a budeme ovlivněni*y změnami a zaváděním AI. Jako sektorová odborová organizace v tomto sektoru považujeme za důležité o těchto změnách mluvit a přemýšlet o tom, jak ovlivní nás, naše pracovní podmínky a budoucnost sektoru. Proto se v úterý 8. srpna v 19 hodin sejdeme v brněnské hospodě, abychom se společně zamysleli*y a diskutovali*y. Přidejte se k nám a přijďte nás najít do sálu Vegalité.
Detaily akce
3. 6. 2023

Klimathon

Kumst Brno
IT sektor stojí uprostřed problému klimatické krize. Na jednu stranu ji do značné míry prohlubuje. Na straně druhé má všechny prostředky a schopnosti současný směr změnit. Dle výzkumu Global e-Sustainability Initiative může umožnit do roku 2030 snížit globální emise až o 20 %. A to nejen skrz optimalizování sektoru zevnitř, ale také přispíváním k ekologičtějším řešením i v dalších odvětvích. Jaký dopad může mít, když se lidé na poli IT spojí?
Detaily akce
28. 2. 2023

Odborové pivo v Brně

Vegalité, Brno
Odborové pivo bude za týden ve Vegalité v salonku – úterý 28.3.2023. V 18:00 se konečně můžeme v Brně sejít na odborové pivo, poznat se navzájem a pozvat do odborů nové potenciální členy a členky. Určitě přijďte i když nemáte koho nového vzít, ale samozřejmě čím více, z odborů i mimo ně, nás bude tím lépe! Kdybyste se ztratili nebo něco potřebovali, jsem k dispozici na +420 737 035 289.
Detaily akce
1. 11. 2022
Po úvodu dvou předních odborníků na klimatickou krizi a klimatickou spravedlnost v České republice, Anny Kárníkové (ředitelky ekologické organizace Hnutí DUHA) a Josefa Patočky (výzkumníka z Platformy pro sociálně-ekologickou transformaci Re-set), budeme diskutovat o tom, jak spolu souvisí klimatická krize a informační technologie. Organizováno iniciativou Práce na Drátě za podpory Heinrich Boell Stiftung Praha
Detaily akce
5. 10. 2022
Jsme přátelský kolektiv, který se snaží zlepšit pracovní podmínky v oblasti IT v České republice a vyměňovat si zkušenosti. Náš kamarád právník může odpovědět na jakýkoli dotaz týkající se pracovního práva během setkání. Akce se uskuteční ve středu 05. října 2022 v 19:00 hodin v Třech Ocáscích (tř. Kpt. Jaroše 18). Konverzace bude probíhat v anglickém jazyce.
Detaily akce
9. 9. 2022

Inflace a Vy

Online
Zaměstnanci v České republice zažívají bezprecedentní propad reálných mezd, kvůli inflaci a nedostatečně rostoucím výplatám si toho budou moct letos koupit o 10 % méně. Zvedla se vám letos dostatečně mzda? Pomoz nám zjistit, jak dopadá situace na pracující v IT a call centrech a vyplň naši anketu.
Detaily akce
22. 6. 2022

Piknik Práce na drátě

Park Lužánky, Brno
Pojďme se potkat v neformální atmosféře a pobavit se o tom, jak se nám pracuje. Připraveno pro vás bude dobré jídlo a aktivity, díky kterým poznáte další pracovníky*ce z ICT sektoru. Možná poznáte nepoznané a objevíte neobjevené! Vezměte i své kolegy a kolegyně, rádi vás uvidíme. Na tuto akci jsou zváni pracovníci a pracovnice ze sektoru IT a callcenter napříč celým Brnem. Pozvání probíhala v technologických parcích na Londýnském náměstí, Spielberg centru, Bohunicích aj.
Detaily akce